Domov Kazalo natisni stran

Pomembne razlike med oživljanjem odraslih in otrok

Uršula Tišler, abs. med.

Petek, 26. januar 2007 - 11:28

Ker otrok ni le pomanjšan odrasli, tudi obravnava odraslih in otrok z zastojem dihanja in bitja srca ni enaka.

Otroke razdelimo po obdobjih življenja na tri skupine:

• med novorojenčke štejemo malčke od dne rojstva pa do dopolnjenega 4. tedna oziroma do dopolnjenega 28. dne življenja
dojenčki so malčki v prvem letu življenja (torej od 29. dne življenja do dopolnjenega 1. leta)
• od 1. rojstnega dne naprej se prične obdobje otroka.

Nove smernice otroka od odraslega ločujejo s pričetkom pubertete (prejšnje smernice so obdobje otroka od odraslega, vsaj kar se tiče oživljanja, ločile s starostno mejo 8 let). Začetek pubertete ocenjujemo glede na pojav drugotne (sekundarne) poraščenosti (brki in brada pri fantih, pri obeh spolih pa poraščenost pod pazduho in v področju spolovil), glede na pojav rasti dojk pri dekletih in glede na povečanje spolovil pri fantih. Kadar reševalec ne more določiti, ali je pri osebi, ki potrebuje oživljanje, puberteta že nastopila, postopa kot pri oživljanju otroka. V tem prehodnem obdobju je namreč večja verjetnost, da je zastoj srca nastopil zaradi vzrokov, ki so pogostejši pri otrocih, kot zaradi vzrokov, ki srčni zastoj povzročajo pri odraslih.

Najpogostejši vzrok zastoja srca in posledično dihanja pri odraslih je dejansko v sami srčni mišici, medtem, ko je pri otrocih v prvi vrsti prizadeto delovanje pljuč oziroma nadzor dihanja s strani možganov. Temu je prirejen tudi način oživljanja:

• Nove smernice pri oživljanju odraslih narekujejo, naj se le-to prične s takojšnjo masažo srca, začetna dva vpiha pa sta izpuščena, saj se predvideva, da je vsebnost kisika v krvi še zadostna, le kroženje krvi po organizmu je, zaradi motnje v delovanju srčne mišice, ogroženo.

• Pri oživljanju novorojenčkov, dojenčkov in otrok pa bo reševalec začel s 5 »reševalnimi vpihi«, saj se predvideva, da je vzrok zastoja srca pri tej skupini v dihalni stiski in je ob nastopu zastoja srca najverjetneje vsebnost kisika v krvnem obtoku že občutno zmanjšana.

V nadaljevanju kardio-pulmonalnega oživljanja pa laiki, tako pri odraslih kot tudi pri otrocih, uporabijo enako razmerje v številu stisov pri zunanji masaži srca in številu vpihov pri umetnem dihanju in sicer je po novih smernicah to razmerje 30 : 2 v korist zunanjih masaž.

Kadar je na mestu nesrečnega dogodka več očividcev, bo seveda eden od njih takoj poklical številko 112, medtem, ko bodo drugi pričeli s temeljnimi postopki oživljanja.

Če pa smo na kraju dogodka sami, se pojavijo določene razlike med oživljanjem odraslih in oživljanjem novorojenčkov, dojenčkov ter otrok:

• ko pri odraslem ugotovimo odsotnost spontanega dihanja in potrebo po oživljanju, takoj kličemo številko 112 in šele nato pričnemo s kardio-pulmonalnim oživljanjem.

• pri novorojenčkih, dojenčkih in otrocih, ki potrebujejo oživljanje, pa najprej 1 minuto oživljamo in po eni minuti pokličemo na številko 112. Po klicu seveda nadaljujemo z oživljanjem do prihoda reševalne ekipe.

Pomembne so tudi razlike v načinu umetnega dihanja; odraslemu bomo običajno umetno dihanje dali na način »usta na usta« ali v primeru poškodbe v ustih »usta na nos«. Novorojenčkom in dojenčkom zaradi sorazmerne majhnosti umetno dihanje dovedemo po metodi »usta na nos in usta«. Če večjega dojenčka oživlja mlajša oseba, ki ima tudi sama manjša usta, pa lahko umetno dihanje nudi po metodi »usta na usta« ali »usta na nos«. Manjšemu otroku umetno dihanje damo po metodi »usta na nos in usta«, večjemu pa bo tudi odrasla oseba lažje dala umetno dihanje po metodi »usta na usta« ali »usta na nos«.
Pri načinu umetnega dihanja ni toliko pomembna sama metoda, pač pa dober stik med reševalčevimi in poškodovančevimi/bolnikovimi dihali in ob tem zadosten oziroma optimalen vpih v dihala nezavestnega.

Zunanjo masažo srca pri novorojenčkih in dojenčkih izvajamo z dvema prstoma na spodnji tretjini prsnice. Manjšemu otroku zunanjo srčno masažo izvajamo s peto ene (dominantne) dlani na spodnji tretjini prsnice, večjemu otroku pa bo tudi odrasla oseba lažje masirala srce na način, kot ga opisujemo pri odraslih, torej z dvema rokama. Pri otrocih mesto masaže določimo po iztipanju poteka rebrnega loka. Odraslemu mesta masaže srca ne iščemo več po metodi tipanja rebrnega loka, pač pa masažo pričnemo na ocenjeni sredini prsnega koša. Natančen opis masaže srca je opisan v poglavjih o oživljanju posameznih starostnih skupin.

Razlike so tudi v uporabi AED.

Običajni AED, dostopni na javnih krajih, so uporabni le za odrasle, otroci pa električni šok s takšnega defibrilatorja lahko prejmejo le, če so priložene tudi ustrezno prirejene elektrode, ki dovajajo ustrezno nižje vrednosti električnega toka.

Novorojenčkom in dojenčkom do starosti enega leta ne skušamo bitja srca povrniti z uporabo AED.


Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

OZRK Ljubljana