Domov Kazalo natisni stran

Oživljanje novorojenčkov

Uršula Tišler, abs. med.

Petek, 26. januar 2007 - 11:44
Umetno dihanje pri novorojenčku

Umetno dihanje pri novorojenčku

Srčna masaža pri novorojenčku

Srčna masaža pri novorojenčku

Za razliko od odraslih pokaže novorojenček življenjsko ogroženost, ki potrebuje oživljanje, že z oslabelim ali nezadostnim dihanjem ali počasnejšim bitjem srca, ki ima takšno frekvenco utripov, ki so za večjega otroka ali odraslega povsem primerni. Novorojenček ima namreč precej hitrejši utrip srca (med 100 in 120 utripov na minuto), medtem ko je povprečen normalen utrip srca pri odrasli osebi v mirovanju okrog 70 udarcev/minuto.

Zato novorojenčka pričnemo oživljati že če:

• kaže nenormalno dihanje in

• če je frekvenca bitja njegovega srca pod 100/minuto. Pulz pri novorojenčku najlažje tipamo na podlahtni arteriji.

• Pri oživljanju je velikokrat dovolj že to, da mu sprostimo dihalno pot in mu damo umetno dihanje usta na usta. Z dovedenim umetnim dihanjem se bo popravila tudi nizka frekvenca bitja srca.

• PRVI UKREP PRI OŽIVLJANJU JE GLASEN KLIC NA POMOČ, DA PRITEGNEMO OČIVIDCE; NEKDO OD NJIH NAJ KLIČE ŠTEVILKO 112

• Novorojenčka nežno stresemo, pokličemo in preverimo njegov odziv. Če se ne odziva z jokom in le slabotno podihuje, pričnemo z oživljanjem.

• SPROSTITEV DIHALNIH POTI:

1. Novorojenček naj leži na hrbtu z glavico v nevtralnem položaju (je ne vzvračamo, kot pri otroku in odraslem).

2. Pod rame mu položimo odejo ali brisačo, ki bo pomagala vzdrževati pravi položaj glave.

• UMETNO DIHANJE:

1. Najprej mu dovedemo nekaj začetnih vpihov, PO METODI USTA NA NOS IN USTA, ki naj trajajo 2-3 sekunde; pazimo, da ne prenapihnemo nežnih novorojenčkovih pljuč. Večina novorojenčkov, samo ob tem, že po 30 sekundah, dobi normalno srčno frekvenco.

2. Če srčna frekvenca naraste, dihanje pa še vedno ni normalno, nadaljujemo s 30 vpihi, ki naj trajajo po 1 sekundo, dokler novorojenček ne zadiha spontano v zadostni meri.

3. Ob dovajanju vpihov opazujemo, če se prsni koš dviguje. Če se prsni koš ob dovajanju umetnega dihanja ne napihuje, to pomeni, da dovajanje umetnega dihanja ni zadostno, zato tudi zunanja masaža srca ne bo uspešna.

4. Če kljub zadostni podpori dihanja frekvenca srca ne preseže 60 udarcev na minuto, pričnemo z zunanjo masažo srca.

ZUNANJA MASAŽA SRCA:

• Najprimernejše je pritiskanje na prsnico z dvema prstoma (kazalcem in sredincem ali sredincem in prstancem), položenima drugega ob drugem na spodnjo tretjino prsnice.

• Pri dveh reševalcih se lahko uporabi tudi metoda, pri kateri z obema rokama objamemo novorojenčkov trup tako, da so prsti na hrbtu, s palcema pa pritiskamo na spodnjo tretjino prsnice.

• Prsnica naj se ugrezne za 1/3 globine novorojenčkovega prsnega koša.

• Trajanje vtisa prsnice naj bo le za las krajše od sprostitve pritiska na prsnico.

razmerje med masažo srca in umetnim dihanjem naj bo 3:1, pri čemer naj bo dovedenih približno 90 stisov prsnice in 30 vpihov v minuti. Kakovost izvedenih postopkov je pomembnejša od števila posameznih masaž in vpihov!

• Preverimo srčno frekvenco po 30 sekundah.

• prekinemo masiranje srca, če srčna frekvenca poraste nad 60 utripov v minuti

Novorojenčku zagotovimo toplo okolje, ogrnemo ga z odejico.  Potreben je prevoz v bolnišnico.

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

OZRK Ljubljana