Domov Kazalo natisni stran

11. september, svetovni dan prve pomoči

Spletni portal www.siol.net, 11. 9. 2006.

Sreda, 15. november 2006 - 14:33

Tudi v Sloveniji bo nacionalna organizacija Rdečega križa obeležila svetovni dan prve pomoči. Na pobudo Območnega združenja Rdečega križa Ljubljana se je že z 28. avgustom začela izvajati akcija osveščanja javnosti "Prva pomoč - pomagam prvi", s katero želijo opozoriti na pomen znanja za pravočasno in pravilno nudenje prve pomoči, ki je največkrat odločilen dejavnik za ohranitev življenja.

Akcija osveščanja javnosti poteka v sodelovanju z Mestno občino Ljubljana, s Svetom za preventivo in vzgojo v cestnem prometu, Srednjo zdravstveno šolo in Prešernovo družbo, sklenila pa se bo 17. septembra.

Pogost vzrok smrti je nepravilno nudenje prve pomoči

Povod za akcijo so bile nekatere zadnje ugotovitve. V zadnjih letih dela na področju prve pomoči so namreč zaznali padec kakovosti znanja prve pomoči. Več kot 50 odstotkov poškodovanih umre zaradi nepravilno nudene prve pomoči. Raziskave so pokazale, da laiki pred prihodom intervencijskih ekip na kraj dogodka samo pri 1,5 odstotka vseh nujnih intervencij nudijo prvo pomoč. Z akcijo želijo povečati delež nudene prve pomoči ter izboljšati njeno kakovost.

Znanje je treba obnavljati

V Rdečem križu opozarjajo, da znanje prve pomoči temelji na praktičnem delu, ki pa ga je treba v različnih starostnih obdobjih kontinuirano obnavljati. Zdi se jim nedopustno, da tečaji prve pomoči niso obvezni sestavni del usposabljanja bodočih voznikov motornih vozil, obvezen je zgolj izpit. Prav tako se jim zdi nedopustno, da lahko posameznik pridobi dvojnik izpita prve pomoči, ki ga je opravil pred 30 leti in več, ne da bi mu bilo potrebo to zanje osvežiti.

Hitra in pravilna prva pomoč rešuje življenja

Pomen nudenja prve pomoči v vsakdanjem življenju je najbolj nazorno prikazan na shemi reševalne verige, kjer ima zelo pomembno mesto prav prva pomoč. Kaj poškodovanemu pomaga, če se na kraj nezgode pripeljejo vrhunsko usposobljeni reševalci iz ekipe nujne medicinske pomoči z najsodobnejšim reševalnim vozilom, če mu ne bi nekdo od očividcev že prej pristopil ter mu uspešno ustavil močno krvavitev iz arterije in tako sočloveku morda celo rešil življenje, opozarjajo v Reševalni postaji Kliničnega centra, partnerju akcije.

Obvladovanje prve pomoči sodi v splošno izobrazbo in usposobljenost

RKS je sicer že pred dvema letoma dal pobudo, da bi se vsebine preprečevanja nezgod in osnov nudenja prve pomoči uvedle v obvezni učni program osnovnih šol. Ne zavzemajo se za uvajanje posebnega učnega predmeta v osnovne šole, ampak za umestitev vsebin prve pomoči kot dopolnilne oz. izbirne vsebine po mednarodno primerljivih standardih. Preprečevanje nezgod in obvladovanje prve pomoči namreč po mnenju RKS ni le izraz privzgojene solidarnosti, ampak sodi v splošno izobrazbo in usposobljenost, katere se je treba začeti učiti v osnovni šoli in pozneje nadgrajevati oz. ohranjati kot veščino za vsakodnevno rabo.

Akcija se hitro širi

Dan prve pomoči so prvič obeležili leta 2000, ko je 16 evropskih nacionalnih organizacij Rdečega križa dalo pobudo za tovrstno praznovanje. Zamisel je bila kmalu sprejeta in se je uveljavila v mednarodnem merilu, ko je leta 2003 kar 115 nacionalnih organizacij Rdečega križa po vsem svetu obeležilo svetovni dan prve pomoči. To kaže na velik pomen širjenja znanja in veščin o prvi pomoči ter spodbujanja in osveščanja prostovoljcev po vsem svetu, poudarjajo pobudniki akcije.

 http://novice.siol.net/default.aspx?site_id=1&page_id=36&article_id=136060911064916101&cid=109&pgn=2

 

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

OZRK Ljubljana